Yayın İlkelerimiz

 

1. Sitemizde kitap tanıtım, değerlendirme, tahlil yazısı ve röportajlar dışında başka bir türde yazı yayımlanmamaktadır. Bu türlerin dışında serbest makale ve yazılar gönderildiği takdirde dikkate alınmayacaktır.

2.Sitemizde yayımlanan yazılar daha önce başka bir gazete, dergi, site veya blog adresinde yayımlanmamış olması gerekir.

3.Sitemizin yazı kurulu Oğuzhan Saygılı, Zafer Saraç, Ömer Karabayır, Kadir Kaan Güler, Ümit Çalışkan, Ömer Umur ve Semanur Ulu’dan oluşmaktadır. Yayımlanacak yazılar yazı kurulu tarafından oy çokluğu esasına göre belirlenir.

4. Her alanda yayımlanmış siyaset, tarih, ilahiyat, şiir, roman, deneme, felsefe kitaplarıyla ilgili yazılar kabul edilir. Hiçbir türe kısıtlama konmamakla beraber, daha ziyade güncel ve temel eserler hakkında yazılmış yazılara öncelik tanınır.

5. Gönderilen kitap tanıtımı, değerlendirme ve inceleme yazıları minimum 500 kelimeye sahip olmalıdır. Belirlenmiş üst limit bulunmamaktadır.

6.Sitemize kitap desteği sağlayan yayınevlerinin kitaplarıyla ilgili yazılara öncelik tanınacak; ancak ayda 5 tanıtım, tahlil yazısı, 2 röportajdan fazla hiçbir yayınevinin kitabıyla ilgili yazısı yayımlanmayacaktır. 

7.Sitemizde bir kişinin -röportaj hariç- ayda 4'ten fazla yazısı yayımlanamaz.

8. Bir kitap hakkında birden fazla yazı yazılabilir, ancak aynı kitap hakkında ayda ikiden fazla yazı yayımlanmaz.

9 Yazılarda milli ve manevi değerlere hakaret, küfür, saldırgan bir üslup olmaması gerekir.

10. Yazıların şahsi olarak kimseye hakaret içermemesi gerekir.

11. Sitemizde yayımlanan yazıların sorumluluğu yazarına aittir.

Yazım Esasları

1.Gönderilen her yazı editörler tarafından değerlendirilir. İlk aşamada yazının site yayın kriterleri açısından biçim olarak uygun olup olmadığı denetlenir, sonrasında ise içerik incelenir. Yazı uygun değilse kabul edilmez veya düzeltilmesi için yazarına geri yollanır.

2.Sitenin dili Türkçedir. Gönderilen yazılar dil ve anlatım yönünden açık ve anlaşılabilir olmalıdır. Gönderilen eserler, yazım ve noktalama hususunda Türkçenin genel dil bilgisi kaidelerine uygun olmalıdır. Dil bilgisi açısından kaideye uygun olmayan yazılar dikkate alınmaksızın geri çevrilecektir.

3. Gönderilen yazıların kabul edilmesi halinde yazar, yazının özüne dokunulmaksızın olası yazım hatalarının ve anlatım bozukluklarının editörlerce düzeltileceğini kabul etmiş sayılır.

4.Yazılar özgün bir içeriğe sahip olmalıdır. Kitapla ilgili daha önceden yazılmış yazılarından pasajların bulunması, başkasına ait fikirlerin tanıtımda yer aldığının anlaşılması halinde yazı kabul edilmeyecek, bu durumda oluşabilecek sorunlardan yazı sahibi sorumlu olacaktır.

5.Ele alınan eserle ilgili yapılan alıntılar tanıtım yazısının yüzde otuzundan fazla olmamalıdır. Mümkün mertebe alıntı oranı kısıtlanmalı, fikir dengesini bozacak şekilde eserden alıntı yapılmamalıdır.

6.Yazının başına sayfayı ortalayacak şekilde orantılı olarak ele alınan kitabın ön kapak resmi konulmalıdır. Kitap resmi olmayan yazıların gönderilmemesine dikkat edilmelidir.

7.Kitabın künyesi, kitap ön kapağının alt kısmına aşağıdaki şekilde yerleştirilecektir. Künye kitap ismi, yazar (yayıma hazırlayan ek olarak çeviren), yayın evi, kaçıncı baskı olduğu, basım yeri, basım tarihi, sayfa sayısı, ISBN numarasını içermelidir.

Örnek: 
Doğunun Kalbine Seyahat
Süleyman el-Tacir, (Çeviren: Ramazan Şeşen)
Yeditepe Yayınları, 1.Baskı, İstanbul,2012, Sayfa:103, ISBN:978-605-520-00-15
Zafer SARAÇ

YAZARIN DİĞER YAZILARI

BU KATEGORİYE AİT DİĞER YAZILAR